Site Loader

Wypoczywając w Tajlandii można wybrać leniwe plażowanie w którymś z kurortów nad oceanem. Można też zatracić się w wielkim mieście Bangkoku. A co dla tych, którzy chcieliby zobaczyć coś więcej. Jakie są top miejsca w Tajlandii?

Ayuthaya

To dawna stolica Tajlandii, nazywana niegdyś „Złotym Miastem”. Historyczne ruiny wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największe nagromadzenie ciekawych obiektów znajdziecie w tzw. wewnętrznej części miasta, położonej na wyspie. Szukajcie jeziora i parku Phra Ram.

Praktycznie:
*Najłatwiej i najtaniej dostaniecie się do Ayuthaia z Bangkoku pociągiem.
*Najwygodniej same miasto będzie zwiedzić rowerem. Choć można i tuk-tukiem i na słoniu;)

Khao Sok

Park Narodowy, a zarazem podobno jeden z najstarszych lasów deszczowych na świecie i inspiracja dla twórców filmu „Park Jurajski”. Są tu szlaki piesze, wycieczki łodzią po jeziorze Chiew Lan Lake, jaskinie. I choć te ostatnie czasem zalane, o co warto dopytać zanim kupimy zorganizowaną wyprawę, a obiecane na pieszej trasie wodospady są zwykłymi progami wodnymi – całość robi naprawdę fajne wrażenie.  No i te miejsca noclegowe!!!

Praktycznie:

*Khao Sok oczywiście taniej zwiedzimy na własną rękę niż ze zorganizowaną wycieczką, warto jednak dysponować własnym środkiem transportu.
* Wymarzony nocleg? Domki na drzewie lub takie pływające po jeziorze. Oba dostępne na terenie Parku. 
* Dla tych,którzy są w okolicy i zostało im jeszcze trochę czasu wolnego i pieniędzy – polecamy fajny spływ kajakowy: https://www.khaosokaccommodation.com/activity/khao-sok-canoe-trip/

Sukhothai

Park Historyczny Sukhothai to obszar, który był stolicą pierwszego państwa tajskiego.  Dziś wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie największą atrakcją są tutaj wszelakie posągi Buddy.

Praktycznie:
* Ze względu na położenie ok. 12km od obecnego miasta o tej samej nazwie, wspaniale sprawdzi się do zwiedzania rower.
* Koniecznie weźcie też przewodnik audio, który zawiera wiele ciekawych informacji na temat kultury, historii i religii regionu.

Pai

To niewielka, za to bardzo urokliwa miejscowość na północy kraju. Jedna z tych, co możesz przyjechać na dzień, a zostajesz tydzień;) Miejsce przyciągające backpacerów, hipisów, artystów, ludzi z oryginalnymi pomysłami. Stąd też w okolicy znajdziecie naprawdę różnorodne atrakcje – od ogrodu w temacie truskawek, przez Buddę czy obozowisko słoni.

Praktycznie:
* Do Pai dojedziecie autobusem z Chiang Mai
* Okoliczne atrakcje najlepiej zwiedzać wypożyczając skuter

Mae Hong Song

Już niedaleko do Birmy. Przycupnęła ta mieścina nad jeziorem pośród wzgórz.

Praktycznie:
*Najbardziej polecam odwiedzenie jej w grudniu, kiedy to nadbrzeżne świątynie rozbłyskują dekoracjami świetlnymi, dokoła pełno jest występów artystycznych, straganów z jedzeniem i ludzi w tradycyjnych strojach swoich plemion.

White Temple

Chiang Rai jest zdecydowanie mniej popularne niż Chiang Mai. Może za to pochwalić się w okolicy pewną oryginalną białą świątynią. White Temple (Wat Ring Khun) po prostu nie można przegapić, choćby tylko dla tego, by wyrobić sobie własne zdanie czy to kit czy sztuka;)

Praktycznie:
*Z Chiang Rai dostaniecie się pod Białą Świątynię rowerem, skuterem, tuk-tukiem a nawet miejscowym autobusem

Krabi

Ważny węzeł komunikacyjny z okolicznymi wyspami. Stąd wypłyniecie na przykład na Phi Phi Islands. Można również kajakiem popływać poprzez okoliczne lasy namorzynowe.
Jeśli już jesteście w Krabi to koniecznie odwiedzcie również Jaskinię Tygrysią WAT THAM SUA, a właściwie nie tyle co samą jaskinię, ile Buddę obok na szczycie wzgórza, dokąd dojdziecie po wielu schodach. Widoki, szczególnie o zachodzie słońca, warte są wspinaczki. Więcej o okolicy poczytacie na www.yourkrabi.com

Praktycznie:

*Ceny wycieczek w Krabi są dużo niższe niż w Phuket. Najtaniej jest zamawiać last minute, czyli o 8 rano. Wolne miejsca na zaraz można wtedy bowiem dostać nawet za pół ceny!
*Idąc do Buddy nie zapomnijcie zaopatrzeć się w wodę do picia podczas wspinaczki i odpowiedni strój, bo to miejsce religijne.

Zatoka Phang Nga

Słynna dzięki wyłaniającym się wapiennym skałom o fantazyjnych kształtach. Tu zobaczycie min.skałę Jamesa Bonda i wyspę o tej samej nazwie. Najlepiej oczywiście obejrzeć wszystko z miejscowych łodzi i kajaków. W okolicy samej miejscowości Phang Nga ciekawym przystankiem jest też Świątynia Małp (Wat Suwan Kuha). Co jest największą tam atrakcją? Chyba nie trzeba wyjaśniać:)

Praktycznie:
*Najtaniej zwiedzicie zatokę sami wynajmując łodzie na przystani w Phang Nga. Dotrzecie do niej po znakach z głównej szosy na trasie Phuket – Krabi

I to już wszystkie nasze top miejsca Tajlandii. Ciekawi jesteśmy Waszych opinii. Nie udało nam się też jeszcze odwiedzić na dłużej żadnych wysp więc z chęcią przyjmiemy polecenia czego nie ominąć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *