Site Loader
Dziecko w samolocie

Nie ważne ile razy leciałeś wcześniej sam – Twoja pierwsza podróż z niemowlakiem będzie rodzić pytania, wątpliwości, niepewność i stres. Ten artykuł powstał dla tych, którzy lubią wiedzieć, co ich czeka i jak sobie radzić, gdy mamy dziecko w samolocie.

Rodzinna przestrzeń

Na lotniskach, podobnie jak w większości galerii handlowych, znajdziecie już dziś specjalne pokoje dla rodzin, tzw. family room lub baby changing room. Minimum takiego miejsca to zgrzebny przewijak i krzesełko. Na zdecydowanej jednak większości odwiedzonych przez nas i znajomych lotnisk przestrzenie te są z dbałością przygotowane. Kolorowe pokoje, często ze zlewem, mikrofalówkę oraz wygodnymi kanapami. Czasem jest też niski stolik i krzesła,a nawet toaleta i umywalka dostosowana wielkością do naszych szkrabów. A jeśli zastanawiacie się nad możliwością przebierania dzieci podczas lotu, spieszymy donieść, iż w samolotowej toalecie również znajdziecie przewijak!

Jeśli na lotnisku zamierzacie spędzić dłuższy czas w oczekiwaniu na kolejny lot, warto także rozejrzeć się za przestrzenią do zabawy. Nam godziny w Kijowie minęły niepostrzeżenie dzięki miękkim klockom – pufom na placu zabaw w terminalu D. A ile ciekawych rozmów tam odbyliśmy!

Przestrzeń do zabawy

Bagaż małego podróżnika

Przed podróżą warto dokładnie przeczytać regulamin linii lotniczych w zakresie dozwolonego bagażu dla dziecka w samolocie. Tu linie lotnicze diametralnie różnią się między sobą. Zdarzyło nam się, iż naszej Hani nie tylko przysługiwał bagaż nadany ale i najcięższy i największy bagaż podręczny z nas wszystkich plus fotelik samochodowy i wózek. Były jednak takie loty, gdzie Hani nie przysługiwał żaden bagaż, a jedynie wózek LUB nosidło LUB fotelik samochodowy. My – jeśli zamierzamy w miejscu docelowym jeździć autem – decydujemy się wtedy na fotelik, a materiałowe nosidełko upychamy do naszych plecaków.

W kwestii takowych gadżetów panuje również zwykle dowolność, jeśli chodzi o nadanie ich do luku bądź zabranie ze sobą na pokład. Fotelik będzie Wam zbędny na pokładzie, bo dzieci do lat 2 siedzą na kolanach opiekunów; zabranie zaś ze sobą wózka musicie rozważyć sami. Widziałam sporo par, które wożą dzieci w wózku od odprawy do wejścia na pokład. Oczywiste jest to w przypadku mniejszych dzieci i pomocne także przy okazji przesiadek, szczególnie długich. Dla nas jednak wózek był zdecydowanie jeszcze jedną rzeczą, którą trzeba było przez lotnisko targać, z Hanią na rękach, a teraz na własnych nóżkach. Choć szczerze mówiąc, czasem przydawał się do przewozu bagażu;)

Polecamy także upewnić się, gdzie szukać wózka i fotelika po przylocie. Najczęściej jest to okienko z niewymiarowym bagażem („oversize luggage”). Możecie też zostać poproszeni, by wózek czy fotelik samodzielnie na lotnisku wylotu, do takiego właśnie okienka nadać.

Bagaż dla dziecka

Nie taka straszna kontrola

Najbardziej chyba zaskoczył mnie fakt, iż dzieci nie obowiązują rygorystyczne zasady dotyczące przewożenia płynów. Wszystko, co należy do naszego malucha – termos, butelki, bidon – a zawiera płyny, układa się w osobnej tacy-szufladzie do kontroli i już! Nikt nie pyta, czemu tak dużo i co to…
Na wielu lotniskach do kontroli podejdziecie z dzieckiem bez kolejki, podobnie jak do check-in – u. Z pewnością zaś rodziny z małymi dziećmi mają pierwszeństwo wejścia na pokład.

Pokładowe wyposażenie

Jak już wspominałam, maluch do lat dwóch, spędza przepisowo podróż na kolanach opiekuna. Wy zaś otrzymacie dziecięcą kamizelkę ratunkową oraz dodatkowy pas, którym przypniecie dziecko w samolocie do pasa swojego. Co z tlenem?! – to pytanie nie dawało mi spokoju (bo maski tlenowej extra nie dostaliśmy). Jednak kto pyta – podróżuje spokojnie. W każdym bowiem rzędzie jest jedna maska z tlenem więcej, a w rzędach pierwszych – dedykowanych dla rodziców z dziećmi – są również dodatkowe maski dla dzieci.

Na dłuższych trasach jest także możliwość zarezerwowania łóżeczka dla maluszka, montowanego na ścianie przed Waszym miejscem. Warto się upewnić, co do jego wymiarów – my dostaliśmy 75centymetrowy mebelek dla 74cm Hani:) Pospała więc w środku do pierwszej próby zmiany pozycji;)

Łóżeczko dla dziecka w samolocie

Praktycznie: Zamawiając miejsca warto wybrać te z tyłu, cieszące się zwykle mniejszą popularnością. Jest wtedy duża szansa, że obok będzie dodatkowe, wolne siedzenie, które z pewnością przyda się dla ciekawego maluszka i/lub potrzebne tobołki.

Pomóż mi przetrwać

W czasie lotu często dokuczają nam zatkane z powodu zmian ciśnienia uszy. O ile dorosły bez problemu poradzi sobie z tą drobną niedogodnością, o tyle dzieci potrzebują w tym zakresie naszej pomocy. Dlatego tak ważne jest ssanie przez dziecko wody czy mleka z butelki, smoczka, rurki bidonu, piersi. Starszym dzieciom pomogą gumy do żucia, najstarszym landrynki.

Długi lot = nuda, dlatego warto do bagażu podręcznego zapakować kilka ulubionych zabawek. U nas świetnie sprawdzają się książeczki, rodzinne zdjęcia oraz 3-4 klocki DUPLO, które nasz roczniak rozkłada na nowo i na nowo. Dobrze, jeśli zabawki nie są muzyczne, ze względu na innych pasażerów. W niektórych liniach lotniczych na wejściu również otrzymacie jakiś, dostosowany do wieku, upominek.

Upominki od linii lotniczych

Co jeszcze zabrać na pokład? Pieluchy, mokre chusteczki, ubranie na zmianę (w przypadku długich lotów – z pewnością jedno więcej niż planujesz;)), kocyk czy otulacz. Na lot międzykontynentalny przyda się też wygodna piżamka. Ja zawsze mam ze sobą także lek przeciwbólowo-przeciwgorączkowy. Uff, już wiem skąd taki wysoki limit bagażu podręcznego dziecka;)

3,2,1 START! LECIMY! Dajcie znać koniecznie, jak minął Wam pierwszy rodzinny lot! A jeśli macie ochotę poznać nasze zdanie na temat podróży z dzieckiem w ogóle – zapraszamy do tego artykułu.

2 Replies to “Dziecko w samolocie – co warto wiedzieć?”

  1. Jeszcze pomagają lizaki, landrynek w samolocie dziciom bym nie dawała 😉 mnie pomaga ziewanie, a błędnik w tym wspiera mnie wytrwale – przy chorobie lokomocyjnej senność często jest pierwszym objawem.

    1. Cenna uwaga z tymi landrynkami i lizakami:) Ziewanie to podstawa, ale maluszkowi ciężko to wytłumaczyć;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *