Site Loader
Północna Portugalia co zobaczyć

Miała baba koguta, a raczej nie baba, tylko według portugalskiej legendy sędzia. Gdzie go znaleźć i co jeszcze ma do zaoferowania północna Portugalia – gdzie pojechać i co zobaczyć?

Najbardziej legendarne

Najbardziej popularna wersja legendy mówi o pielgrzymie w drodze do Santiago de Compostela, który w miejscowości Barcelos został niesłusznie oskarżony o kradzież i skazany na karę śmierci. W ostatecznym akcie desperackiej obrony poprosił o jeszcze jedno spotkanie z sędzią. Ten przyjął go w czasie biesiady, z legendarnym kogutem na talerzu. Pielgrzym twierdził, iż kogut dowiedzie jego niewinności piejąc przed świtem. Tak się też zadziało – w niektórych wersjach legendy kogut skoczył na równe nogi od razu, w innych dopiero nad ranem – grunt, iż uratował pielgrzyma, stając się również symbolem narodowym.

Praktycznie: Do Barcelos dostaniecie się własnym autem, autobusem lub pociągiem. Warto zajrzeć tu w czwartek. Dlaczego? O tym i o innych atrakcjach miasteczka przeczytacie tu.

Najstarsze w Portugalii

Ponte de Lima utworzone zostało w 1125 roku, zanim jeszcze Portugalia stała się niepodległym, oddzielnym krajem.

Z miejscowością także związana jest popularna portugalska legenda. Rzymianie maszerując przez te tereny zatrzymali się nad brzegiem rzeki Limy. Widok zachwycił ich tak bardzo, iż stwierdzili, że musi to być mityczna rzeka Lete – rzeka niepamięci – która swój początek ma w raju ziemskim. Zgodnie z wierzeniami, kąpiel w rzece mogłaby spowodować zapomnienie wszystkiego, żołnierze odmówili więc przejścia na drugą stronę. Wódz ich przepłynął jednak wodę jako pierwszy, wołając później towarzyszy po imieniu. Udowadnił im tym samym, iż jest to najzwyklejsza woda. Dziś sprytny dowódca ma swój pomnik nad rzeką, a przez wodę można przedostać się ładnym średniowiecznym mostem, od którego miejscowość wzięła swoją aktualną nazwę. W średniowieczu zapoczątkowano w miasteczku tradycję targu, który do dziś odbywa się nad rzeką w co drugi poniedziałek. Miejscem, które wyjątkowo mnie urzekło jest park po drugiej stronie rzeki od centrum – Parque do Arnado.

Praktycznie: Do Ponte de Lima dojedziecie autem lub autobusem. Targowego poniedziałku na zwiedzanie nie specjalnie polecam; bo ot, taki to zwyczajny rynek, za to z jego okazji wiele innych miejsc jest w miasteczku zamkniętych.

Najpiękniejszy widok świata

Viana do Castelo to miasteczko, które rozłożyło się u ujścia wspomnianej już rzeki Limy do oceanu.

Nad miejscowością góruje wzgórze świętej Luizy z bazyliką pod tym samym wezwaniem. Sama budowla inspirowana była paryską Bazyliką Najświętszego Serca, a widok z jej kopuły National Geographic ogłosił jednym z piękniejszych widoków na świecie. Co tu dużo mówić – zobaczcie na zdjęciach sami! Viana ma do zaoferowania jeszcze kilka urokliwych miejsc, ale o tym wkrótce.

Praktycznie: Na górę można wdrapać się pieszo, dojedziecie również bez problemu autem. Dla niezmotoryzowanych i nie-aktywnych – możliwy dojazd kolejką w cenie 2euro w jedną stronę lub 3 euro/dwie strony. Wejście na kopułę jest płatne 1euro.

Najmniej znane

A bardzo urokliwe miasteczko na samym północnym krańcu Portugalii – Caminha. Z serii takich, których nie znajdziesz w przewodniku, za to tubylcy polecają w pierwszej kolejności. Polecone, zobaczone i zdecydowanie się nie zawiedliśmy, a więc i Wam rekomendujemy.
Znajdziecie tu urokliwy główny plac z powykręcanymi drzewami, wieżę z zegarem, klimatyczną uliczkę Rua Direita od wieży w stronę rzeki, kościoły i kaplice. Jest też niewielka stacja kolejowa wykładana „azulejos” (tradycyjne kafelki) i dopełniona skwerkami-ogródkami, które swego czasu zyskały tytuł najlepszych w całej miejscowości. Dodatkowo dokoła miasteczka znajdziecie kilka punktów widokowych.

Praktycznie: Do Caminha dostaniecie się zarówno autobusem jak i pociągiem; swoim autem oczywiście też.

Najładniejsza na świecie księgarnia

Nie sposób w takim zestawieniu nie wspomnieć o drugim – po Lizbonie – największym i najbardziej turystycznym mieście Portugalii. O Porto wiele by pisać (i pewnie jeszcze będę), bo w końcu nie bez powodu nadrzeczna Ribeira została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dla mnie jednak top miejscem Porto jest Livraria Lello. To jedna z najpiękniejszych księgarń na świecie, a plotki głoszą, iż stała się inspiracją dla Hogwartu z Harrego Pottera. JK Rowling przesiadywała tu bowiem na kawie w okresie, kiedy uczyła angielskiego w Porto. Kawiarni w środku już niestety nie ma, wejścia są biletowane (koszt wejściówki można odliczyć od zakupionej książki), zdjęć robić nie wolno, ale i tak warto! Dlaczego? Zobaczcie sami:
https://www.livrarialello.pt/en-us/livrarialello-institucional

Praktycznie: Do Porto dostaniecie się pociągiem, autobusem, autem i oczywiście samolotem.

Północna Portugalia co zobaczyć_llivraria Lello

Livraria Lello jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie księgarni.

Postscriptum

Wszystkie opisane miejsca znajdziecie na mapce poniżej. To jednak tylko kilka z portugalskich perełek. Na naszej liście do zobaczenia jest jeszcze min. Braga i jej sanktuarium, zamek w Guimaraes czy jedyny Park Narodowy Portugalii Peneda-Geres. Jeśli byliście już w którymś z tych miejsc albo macie swoje ulubione lokalizacje – zapraszamy do dzielenia się swoimi wrażeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *