Site Loader
Park Narodowy Gór Skalistych

Rocky Mountain National Park czyli Park Narodowy Gór Skalistych to najwyżej położony park narodowy USA, gdzie ponad 70 szczytów ma 3655 metrów lub więcej. Najwyższy szczyt Parku to Longs Peak (4346m.n.p.m). Co warto tutaj zobaczyć? Poniżej nasze top 5:)

Park Narodowy Gór Skalistych

Rocky Mountain National Park czyli Park Narodowy Gór Skalistych

Trail Ridge Road

Droga US 34, jedna z najwyżej położonych dróg na całym kontynencie, a zarazem najwyżej położona asfaltowa droga USA. Jest to również główna arteria Parku, otwarta dla ruchu samochodowego zazwyczaj od końca maja do końca października. Z parkowego 77-kilometrowego odcinka, 18km przebiega powyżej linii drzew! Najwyższy punkt Trail Ridge Road to Lava Cliffs na wysokości 3713m.n.p.m. Więcej o tej malowniczej drodze przeczytacie tu.

Alpejska Tundra

Park Narodowy Gór Skalistych to jedno z niewielu miejsc (oprócz Alaski, Gór Kaskadowych i Sierra Nevada), gdzie można w Stanach zobaczyć zbiorowiska bezdrzewnej formacji roślinnej zwanej alpejską tundrą. Niedługa ścieżka edukacyjna na ten temat – TUNDRA COMMUNITY NATURE TRAIL – rozpoczyna się przy parkingu Rock Cut na Trail Ridge Road. Ubierzcie się ciepło!

Milner Pass

Dokładnie tu przebiega kontynentalny podział wód, czyli granica między zlewniami Atlantyku i Pacyfiku. Zachodnia strona to tereny dobrze nawodnione, wschodnia jest suchsza, co ma swoje odbicie w występujących tu gatunkach roślin i zwierząt. Mniej naukowo – po prostu fajnie byłoby tak stanąć okrakiem i pomyśleć, że brud z jednej nogi popłynie do jednego oceanu a z drugiej – do drugiego;)

Rzeka Kolorado

Ta sama, która wyżłobiła wielki kanion, zaczyna się właśnie w Górach Skalistych. Niepozorne początki rzeki można zobaczyć idąc COLORADO RIVER TRAIL. Koniecznie zapytajcie o spacery tędy z parkowym strażnikiem w świetle księżyca:)

Jelenie Wapiti

Jedne z największych jeleniowatych, angielska nazwa: elks. Jesienią przypada ich okres godowy, można więc usłyszeć przeciągłe nawoływania samców i obejrzeć ich walki. Można również zobaczyć nowo uformowane stada pasące się przy drodze, a nawet niespiesznie przekraczające szosę przed maską Waszego auta. Z krótkiej pogadanki organizowanej codziennie w jesiennym sezonie przez parkowych strażników, dowiecie się natomiast co nieco na temat jeleniowatych zwyczajów.

Pomimo, iż Park Narodowy Gór Skalistych jest najwyżej położonym parkiem to mnogość miejsc i tras o różnym stopniu trudności sprawia, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czy jesteście rodziną z małym dzieckiem czy zapalonym fanem wysokogórskiej turystyki – przyjeżdżajcie:)

3 Replies to “Park Narodowy Gór Skalistych – 5 miejsc, które warto zobaczyć”

    1. Jeśli miałbyś jakiekolwiek pytanka – pisz śmiało: ) Odpowiadamy szybciej na maile niż komentarze;)

  1. Yoս coսld certainly sеe your enthusiasm ᴡithin the artіclе you ᴡrite.

    The world hߋpes for еѵen moгe pasѕionate writers such as
    you who are not afraid to mention how they believe.
    At all tіmes follow your heart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *