Site Loader

Toskania. Miejsce akcji niezliczonych książek i filmów, marzenie nie tylko Amerykanów, synonim dobrych włoskich wakacji. To również najlepiej przez nas poznana część Włoch. I jak to zwykle bywa, gdybyśmy chcieli zobaczyć wszystkie urokliwe małe miasteczka i popularne duże miasta – urlopu by nie starczyło. Poniżej więc nasza subiektywna lista – co zobaczyć w Toskanii!

Nieoczywiste i niepowtarzalne

Co warto zobaczyć w Toskanii_termy Saturna
Termy Saturna

Terme di Saturnia: fantastyczne dzikie kąpielisko z możliwością noclegu na dziko we własnym namiocie. Dobre miejsce na wieczór przy grillu, oczywiście własnym, ale barek niewielki też jest. Zdjęć, choć trochę oddających niezwykłą tam atmosferę, użyczył nam Arkadiusz Gołąbek

Co warto zobaczyć w Toskanii_San Galgano
Opactwo w San Galgano

Opactwo w San Galgano, w sąsiedztwie Sieny, z prawdziwie niebiańskim sklepieniem. Gotycka budowla, niegdyś służąca cystersom, a dziś w ruinie, bez dachu. Jest w tym jakiś czar i mistycyzm, szczególnie, iż ludzie rzadko tu zaglądają.

Co warto zobaczyć w Toskanii_rynek w Sienie
Rynek w Sienie – najbardziej urokliwy plac świata

Rynek w Sienie. Nie wiem, czy to niebanalny kształt muszli, czy wielość odpoczywających tu ludzi z różnych zakątków świata, czy atmosfera przywodząca mi na myśl krakowskie bulwary na Wawelu. Zdecydowanie jednak jest to dla mnie najbardziej urokliwy plac świata!

Małomiasteczkowo

Włochy niewielkimi, urokliwymi miasteczkami stoją. Są takie znane z planów filmowych, produkcji win, gastronomii czy archeologicznych stanowisk. Co zobaczyć w Toskanii?

Co warto zobaczyć w Toskanii_San Gimigiano
San Gimigiano

San Gimignano czyli włoski Manhatan;) Czternaście kamiennych wież, a w bonusie podobno jedne z najlepszych lodów na świecie. Wieże widoczne są z daleka, a lody znajdziecie w lodziarni na głównym placu – tej z najdłuższą kolejką oraz ze zdjęciami celebrytów, którzy tam jedli.

Co warto zobaczyć w Toskanii_Pienza
Pienza

Pienza. Miasteczko warte odwiedzenia w świetle dnia, dla niepowtarzalnego widoku na dolinę Val di Orcia. Trzeba jednak zostać do wieczora dla atmosfery głównej uliczki o zmierzchu:)

Toskania co zobaczyć_Pitigliano
Pitigliano

Pitigliano: Największą atrakcją tego miasteczka jest… jego widok z zewnątrz. Niezwykle malownicze usytuowanie na tufie wulkanicznym sprawia, iż nie da się o nim tak łatwo zapomnieć.

Montepulciano i Montalcino – dwie miejscowości dla koneserów wina. Pierwsza w dolinie Chiana, druga w Orcia. Jak dla mnie, właśnie ta jest bardziej urokliwa.

Filmowo

Jeśli jesteście fanami kina, to z pewnością zainteresuje Was w Toskanii Cortona, rozsławiona dzięki książce i filmowi „Pod słońcem Toskanii”. A jeśli już tam będziecie zobaczcie koniecznie cele św. Franciszka.

Na miłośników sagi „Zmierzch” czeka wspomniane już Montepulciano, gdzie kręcono film na podstawie powieści oraz Volterra, która była inspiracją dla samej książki. Tu oprócz sezonowych wycieczek tematycznych poznacie także kulturę Etrusków.

I wreszcie kino dużego formatu. Oskarowy film Roberta Begnini „Życie jest piękne” i Arezzo – miasto, które stało się znane na całym świecie, dzięki temu. Chcecie wyruszyć śladami scen z filmu? Oto mapa.

W wielkim mieście

Jeśli decydujecie się odwiedzić również znane toskańskie aglomeracje, to i tu mamy swoje ulubione miejsca.

We Florencji koniecznie obejrzyjcie panoramę ze wzgórza San Miniato i kopułę w Duomo. Odwiedźcie także Pisę. Choć bardzo turystyczna – naprawdę warto choć raz zobaczyć krzywą wieżę, cały Plac Cudów, a także wejść do wnętrza katedry. Jednak naszym zdecydowanym faworytem na liście „Toskania-co zobaczyć” jest Siena. Oprócz wspomnianego już oryginalnego rynku, koniecznie trzeba obejrzeć wspaniałe mozaiki katedry. Tym, którzy nie boją się tłumów,polecamy powtórną wizytę w sierpniu, aby podziwiać barwne pochody towarzyszące dorocznym wyścigom konnym podczas festynu Palio.

A według Was co warto zobaczyć w Toskanii? Czekamy na inspiracje na kolejne podróże:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *