Site Loader

Tarnów to miasto, gdzie notuje się najwyższą średnią roczną temperaturę powietrza w Polsce, najdłuższe termiczne lato oraz największą ilość bezchmurnych dni w ciągu roku. Miasto może pochwalić się również najstarszym w Polsce, działającym i ręcznie nakręcanym zegarem na wieży ratuszowej, najwyższymi nagrobnymi pomnikami w Europie czy najpiękniejszą w Polsce rzeźbą kobiety z okresu renesansu ( te dwa ostatnie w Bazylice Katedralnej). Oto nasze propozycje co zobaczyć w Tarnowie i okolicy, oczywiście za darmo.

Góra sw. Marcina

Znajdziecie tam pozostałości dawnego zamku oraz ciekawy widok na miasto. Miejsce, gdzie zdecydowanie warto zajrzeć, a nawet przycupnąć na „małe co nieco”, oczywiście przyniesione ze sobą.
Dojdziecie tu w 15 min z parkingu pod basenem lub w 25 min spod Kościoła w Zawadzie, gdzie również zobaczycie fragment panoramy miasta z uroczej altanki obok niemniej urokliwego kościółka.

Tarnów Quest

Najłatwiejszy, najszybszy i najprzyjemniejszy sposób, by odwiedzić wszystkie ważne miejsca w centrum miasta. Dzięki Questowi dowiecie sią także min. o sławnych mieszkańcach Tarnowa oraz o tym, dlaczego Tarnowianie nie lubią prosto chodzić. Orientacyjny czas przejścia to 1h. Nagród co prawda już nie ma, ale trasa i satysfakcja z odgadnięcie hasła pozostaje. Najlepiej zaopatrzcie się w swój wydruk wcześniej, bo zdarzyło nam się, iż w Informacji Turystycznej nikt nic nie wiedział… Do pobrania tu.

Inne interesujące

Kolorowy słoń u zbiegu ulic Krakowskiej i Nowy Świat – czyli ciekawy, choć stosunkowo niedawny symbol miasta. Dla naszego najmłodszego Rysia stanowił istotę tej wycieczki i dostarczył wspomnień na następny tydzień. Polecamy!

Kataryniarz – elegancki pomnik z symbolami miasta, na targowym placu G.J. Bema. Podobno kiedyś przygrywał cicho. Obecnie słychać nic nie było, ale i bez muzyki pomnik jest ciekawy.

Fontanna Układ Słoneczny przy ul. Krakowskiej i placu Popiełuszki – muszę przyznać iż oświetlona wieczorową porą, a bez wody, też robi wrażenie. Podejrzewam jednak, iż w sezonie, z wodą wygląda naprawdę pięknie. Sprawdzimy następnym razem!

Park Strzelecki, a w nim plac zabaw – dla znudzonych zwiedzaniem maluczkich. Relacji też jeszcze nie zdamy, bo nie dotarliśmy.

Gdzie na kawę?

*Cafe Mama – jedyna kawiarnia w Tarnowie dedykowana dzieciom. Niewielka, ukryta w blokowisku,w sezonie robią na miejscu lody. Niestety nie po drodze do większości atrakcji. My jednak stamtąd rozpoczęliśmy, bo co można bez kawy?!;)
*W centrum ciekawa Cafe Tramwaj, na szlaku questu:)

Okolice Tarnowa

Głobikowa. Niewielka mieścina w gminie Dębica, już na Podkarpaciu, 40min od Tarnowa. Urzekła nas wieżą widokową oraz figurami dinozaurów stojącymi wokół wieży. Taki mini, darmowy JuraPark ? Obok plac zabaw, zadaszona wiata, miejsce na grilla i ognisko i tanie noclegi w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym (link) Doskonałe miejsce na piknik!

Zalipie. Również 40min od Tarnowa, choć w innym kierunku. Urocza wioska malowanych domów, gdzie tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie stało się ozdabianie obejść i wnętrza domów kolorowymi kwiatowymi motywami. Już sam spacer dokoła i obejrzenie gospodarstw jest nie lada atrakcją. Nie przegapcie miejscowego malowanego Kościoła pw. Św. Józefa oraz Domu Malarek (nieczynne w weekend, poza sezonem), w którym mieści się Gminny Ośrodek Kultury. Oba obiekty są darmowe. Z atrakcji płatnych (8zł bilet normalny i 5zł ulgowy) jest Zagroda Curyłowej czyli dom rodzinny artystki dzięki staraniom której malowanie w Zalipiu się rozwinęło.
Za wejścia do środka poszczególnych chat i obejść, jeśli nas tam zaproszą, również miło jest zostawić „grosik” w skarbonkach właścicieli. Zwiedzenie całości miejscowości to jakieś 2-4h w zależności, gdzie Was zaproszą i ile zdjęć chcecie zrobić;)

Oczywiście powyższe zestawienie nie wyczerpuje ciekawych i bezpłatnych miejsc, które zobaczyć można w Tarnowie i obok miasta. Przede wszystkim znajdziecie w okolicy Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy oraz wiele tras spacerowych i edukacyjnych, o których przeczytacie min. tu. Wszystkie te i inne atrakcje czekają jednak na naszą wiosenną wyprawę w tamte rejony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *